Adidas müşteri temsilcisi ve ayakkabı ve giyim markaları ile iletişime geçmek bazı zamanlar pek kolay olamayabiliyor. Adidas müşteri hizmetlerine direk bağlanmak ve Adidas çağrı merkezini beklemek istemiyorsanız, aşağıdaki vermiş olduğumuz iletişim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Adidas temsilcisine bağlanmak için bazı durumlarda telefonda beklememiz gerekebiliyor. bu beklemenin nedeni Adidas müşteri temsilcisine bağlanmak isteyenlerin oluşturduğu yoğunluktan dolayıdır. Adidas müşteri hizmetlerine bağlandığınızda Adidas müşteri temsilcisi sizler ile yakından ve detaylı şekilde sorununuz veya şikayetinizi çözmeye çalışacaktır. Adidas çağrı merkezine bağlanmak istiyorsanız, aşağıdaki verdiğimiz müşteri hizmetleri iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Adidas müşteri hizmetleri 

Adidas çağrı merkezi ile iletişime geçtiğinizde sizi şikayetinizin ve sorununuzu çözülmesi için yönlendirdiği departmandır. Adidas müşteri hizmetleri sizlerden şikayetiniz ve sorununuzu öğrenir. daha sonra Adidas müşteri temsilcisine yönlendirir, Adidas müşteri temsilcisi sizlerin her türlü şikayetinizi ve sorununuzu çözmeye çalışmaktadır. Adidas müşteri temsilcisi ile iletişime geçmek isterseniz, aşağıdaki vermiş olduğumuz iletişim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Adidas müşteri temsilcisi sizlere her konuda yardımcı olacaktır. kendi kendinize Adidas sorununuza çözüm üretemedi iseniz, Adidas müşteri temsilcisine bağlanmak ve Adidas müşteri temsilcisinde destek veya yardım almanız en iyi seçenektir. Adidas müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğinizde şikayetinizi ve sorularınızı düzgün şekilde anlatırsanız, Adidas müşteri temsilcisi sizlere daha yardımcı olacaktır.

Adidas çağrı merkezi 

Adidas ile iletişime geçmeye çalıştığınızda ve şikayet ve sorununuzu çözmeye çalıştığınızda sizi telefonda ilk karşılayan departmandır. Adidas çağrı merkezi sizlerin sorununu en iyi şekilde dinlemekte ve sizleri sorununuzu çözecek departmana yönlendirmektedir. Adidas çağrı merkezi ile iletişime geçtiğinizde sorununuzu veya şikayetinizi düzgün bir şekilde anlatırsanız, Adidas çağrı merkezi buna göre size daha iyi destek sunacaktır. 

Adidas müşteri temsilcisi 

Adidas ile yaşadığınız şikayetlerinizi veya sorunlarınızı çözen departmandır. Adidas müşteri temsilcisi sizleri dinlemekte ve yaşamış olduğunuz sorunu veya şikayeti çözmeye çalışmaktadır. Adidas ile iletişime geçmek istiyorsanız, alta bulunan iletişim yöntemlerinden birini kullanarak kolay bir şekilde ve beklemeden Adidas müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Adidas müşteri hizmetlerine hatlarınızdan aşağıdaki telefon numarasını, yurt dışından ise yine aşağıdaki verdiğimiz telefon numarasını kullanarak Adidas müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. 

Adidas Çağrı Merkezi Numarası:
0212 337 11 22

İnternet ortamı üzerinden adidas ile iletişime geçmek isterseniz, aşağıdaki verdiğimiz iletişim formu linkini kullanarak adidas ile iletişime geçebilirsiniz.

Adidas İletişim Formu

Şirket Merkezi:
RönesansBiz Plaza
Mecidiyeköy Mahallesi, Oğuz Sok. No:4
34387 Şişli, İstanbul Türkiye

Anahtar Kelimeler: adidas iletişim numarası, adidas çağrı merkezi numarası,  adidas şikayet, adidas müşteri temsilcisi, adidas iletişim, adidas çağrı merkezi, adidas şikayet hattı, adidas müşteri hizmetleri, adidas telefon no, adidas irtibat tel, adidas canlı destek, adidas direk bağlanma, adidas numarası, adidas iletişim bilgileri, adidas şikayet var, adidas irtibat no, adidas tel no, adidas müşteri hizmetleri numarası, adidas destek, adidas direk bağlanma numarası, adidas çağrı merkezine bağlanma

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir