Sahibinden müşteri temsilcisi ve ikinci el satış sitesinin ile iletişime geçmek bazı zamanlar pek kolay olamayabiliyor. Sahibinden müşteri hizmetlerine direk bağlanmak ve Sahibinden çağrı merkezini beklemek istemiyorsanız, aşağıdaki vermiş olduğumuz iletişim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Sahibinden temsilcisine bağlanmak için bazı durumlarda telefonda beklememiz gerekebiliyor. bu beklemenin nedeni Sahibinden müşteri temsilcisine bağlanmak isteyenlerin oluşturduğu yoğunluktan dolayıdır. Sahibinden müşteri hizmetlerine bağlandığınızda Sahibinden müşteri temsilcisi sizler ile yakından ve detaylı şekilde sorununuz veya şikayetinizi çözmeye çalışacaktır. Sahibinden çağrı merkezine bağlanmak istiyorsanız, aşağıdaki verdiğimiz müşteri hizmetleri iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Sahibinden müşteri hizmetleri 

Sahibinden çağrı merkezi ile iletişime geçtiğinizde sizi şikayetinizin ve sorununuzu çözülmesi için yönlendirdiği departmandır. Sahibinden müşteri hizmetleri sizlerden şikayetiniz ve sorununuzu öğrenir. daha sonra Sahibinden müşteri temsilcisine yönlendirir, Sahibinden müşteri temsilcisi sizlerin her türlü şikayetinizi ve sorununuzu çözmeye çalışmaktadır. Sahibinden müşteri temsilcisi ile iletişime geçmek isterseniz, aşağıdaki vermiş olduğumuz iletişim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Sahibinden müşteri temsilcisi sizlere her konuda yardımcı olacaktır. kendi kendinize Sahibinden sorununuza çözüm üretemedi iseniz, Sahibinden müşteri temsilcisine bağlanmak ve Sahibinden müşteri temsilcisinde destek veya yardım almanız en iyi seçenektir. Sahibinden müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğinizde şikayetinizi ve sorularınızı düzgün şekilde anlatırsanız, Sahibinden müşteri temsilcisi sizlere daha yardımcı olacaktır.

Sahibinden çağrı merkezi 

Sahibinden ile iletişime geçmeye çalıştığınızda ve şikayet ve sorununuzu çözmeye çalıştığınızda sizi telefonda ilk karşılayan departmandır. Sahibinden çağrı merkezi sizlerin sorununu en iyi şekilde dinlemekte ve sizleri sorununuzu çözecek departmana yönlendirmektedir. Sahibinden çağrı merkezi ile iletişime geçtiğinizde sorununuzu veya şikayetinizi düzgün bir şekilde anlatırsanız, Sahibinden çağrı merkezi buna göre size daha iyi destek sunacaktır. 

Sahibinden müşteri temsilcisi 

Sahibinden ile yaşadığınız şikayetlerinizi veya sorunlarınızı çözen departmandır. Sahibinden müşteri temsilcisi sizleri dinlemekte ve yaşamış olduğunuz sorunu veya şikayeti çözmeye çalışmaktadır. Sahibinden ile iletişime geçmek istiyorsanız, alta bulunan iletişim yöntemlerinden birini kullanarak kolay bir şekilde ve beklemeden Sahibinden müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Sahibinden müşteri hizmetlerine hatlarınızdan aşağıdaki telefon numarasını, yurt dışından ise yine aşağıdaki verdiğimiz telefon numarasını kullanarak Sahibinden müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. 

SAHİBİNDEN.COM ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM MÜŞTERİ HİZMETLERİ TELEFON NUMARASI
0 850 222 44 44

Sahibinden.com sitesine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki linke tıklayarak destek merkezine gidebilir ve sorunlarınız hakkındaki makaleleri inceleyebilir ve sorununuzun çözümünü arayabilirsiniz.
Sahibinden Destek Merkezi

Sahibinden.com sitesine ulaşamıyorsanız, veya bir sorununuz var ise ve çözümünü arıyorsanız, aşağıdaki verdiğimiz maili kullanabilirsiniz.

yaziliiletisim@sahibinden.com

Anahtar Kelimeler: sahibinden iletişim numarası, sahibinden çağrı merkezi numarası,  sahibinden şikayet, sahibinden müşteri temsilcisi, sahibinden iletişim, sahibinden çağrı merkezi, sahibinden şikayet hattı, sahibinden müşteri hizmetleri, sahibinden telefon no, sahibinden irtibat tel, sahibinden canlı destek, sahibinden direk bağlanma, sahibinden numarası, sahibinden iletişim bilgileri, sahibinden şikayet var, sahibinden irtibat no, sahibinden tel no, sahibinden müşteri hizmetleri numarası, sahibinden destek, sahibinden direk bağlanma numarası, sahibinden çağrı merkezine bağlanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir