Tekzen müşteri temsilcisi ve mağazaları ile iletişime geçmek bazı zamanlar pek kolay olamayabiliyor. Tekzen müşteri hizmetlerine direk bağlanmak ve Tekzen çağrı merkezini beklemek istemiyorsanız, aşağıdaki vermiş olduğumuz iletişim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Tekzen temsilcisine bağlanmak için bazı durumlarda telefonda beklememiz gerekebiliyor. bu beklemenin nedeni Tekzen müşteri temsilcisine bağlanmak isteyenlerin oluşturduğu yoğunluktan dolayıdır. Tekzen müşteri hizmetlerine bağlandığınızda Tekzen müşteri temsilcisi sizler ile yakından ve detaylı şekilde sorununuz veya şikayetinizi çözmeye çalışacaktır. Tekzen çağrı merkezine bağlanmak istiyorsanız, aşağıdaki verdiğimiz müşteri hizmetleri iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Tekzen müşteri hizmetleri 

Tekzen çağrı merkezi ile iletişime geçtiğinizde sizi şikayetinizin ve sorununuzu çözülmesi için yönlendirdiği departmandır. Tekzen müşteri hizmetleri sizlerden şikayetiniz ve sorununuzu öğrenir. daha sonra Tekzen müşteri temsilcisine yönlendirir, Tekzen müşteri temsilcisi sizlerin her türlü şikayetinizi ve sorununuzu çözmeye çalışmaktadır. Tekzen müşteri temsilcisi ile iletişime geçmek isterseniz, aşağıdaki vermiş olduğumuz iletişim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Tekzen müşteri temsilcisi sizlere her konuda yardımcı olacaktır. kendi kendinize Tekzen sorununuza çözüm üretemedi iseniz, Tekzen müşteri temsilcisine bağlanmak ve Tekzen müşteri temsilcisinde destek veya yardım almanız en iyi seçenektir. Tekzen müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğinizde şikayetinizi ve sorularınızı düzgün şekilde anlatırsanız, Tekzen müşteri temsilcisi sizlere daha yardımcı olacaktır.

Tekzen çağrı merkezi 

Tekzen ile iletişime geçmeye çalıştığınızda ve şikayet ve sorununuzu çözmeye çalıştığınızda sizi telefonda ilk karşılayan departmandır. Tekzen çağrı merkezi sizlerin sorununu en iyi şekilde dinlemekte ve sizleri sorununuzu çözecek departmana yönlendirmektedir. Tekzen çağrı merkezi ile iletişime geçtiğinizde sorununuzu veya şikayetinizi düzgün bir şekilde anlatırsanız, Tekzen çağrı merkezi buna göre size daha iyi destek sunacaktır. 

Tekzen müşteri temsilcisi 

Tekzen ile yaşadığınız şikayetlerinizi veya sorunlarınızı çözen departmandır. Tekzen müşteri temsilcisi sizleri dinlemekte ve yaşamış olduğunuz sorunu veya şikayeti çözmeye çalışmaktadır. Tekzen ile iletişime geçmek istiyorsanız, alta bulunan iletişim yöntemlerinden birini kullanarak kolay bir şekilde ve beklemeden Tekzen müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Tekzen müşteri hizmetlerine hatlarınızdan aşağıdaki telefon numarasını, yurt dışından ise yine aşağıdaki verdiğimiz telefon numarasını kullanarak Tekzen müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. 

İLETİŞİM

Adres: BAB Plaza, Merkez Mah. Cendere Caddesi No 30 Kağıthane / İstanbul

Müşteri hizmet hattımız haftanın 7 günü 08:00 – 22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Tel: 444 85 96/ TKZN

Tekzen Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri
444 85 96

Anahtar Kelimeler: Tekzen iletişim numarası, Tekzen çağrı merkezi numarası,  Tekzen şikayet, Tekzen müşteri temsilcisi, Tekzen iletişim, Tekzen çağrı merkezi, Tekzen şikayet hattı, Tekzen müşteri hizmetleri, Tekzen telefon no, Tekzen irtibat tel, Tekzen canlı destek, Tekzen direk bağlanma, Tekzen numarası, Tekzen iletişim bilgileri, Tekzen şikayet var, Tekzen irtibat no, Tekzen tel no, Tekzen müşteri hizmetleri numarası, Tekzen destek, Tekzen direk bağlanma numarası, Tekzen çağrı merkezine bağlanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir